Interjú az elnökünkkel - Diplomacy&Trade

Interjú az elnökünkkel - Diplomacy&Trade

Személyes Kapcsolatok Klubja

A SZERVEZET NAGYON AKTÍVAN KÉSZÜL AZ OSZAKAI VILÁGKIÁLLÍTÁSRA

A Magyar Japán Gazdasági Klub (MJGK) 1971-ben alakult azzal a céllal, hogy információt-, rendezvényeket- és kapcsolatépítési lehetőségeket biztosítson a két ország közötti gazdasági együttműködés javításában érdekelt vállalatok és magánszemélyek számára. A klub jelenlegi elnöke, Dr. Urbán László - aki tavaly év elején vette át ezt a tisztséget – az alábbi cikkben összefoglalta a „Diplomacy & Trade” angol nyelvű folyóirat számára a politikamentes szervezet jelenlegi tevékenységét, melynek mindegyik tagja rajong Japánért.

„Ez a megszokottól kicsit eltérő közösség, mivel manapság, az internet és az online kapcsolatok világában, a klubszerű működés atavisztikusnak, régimódinak tűnhet, de úgy gondolom, hogy a közösségi média virágkorában, ami alapvetően csak egy internetes kapcsolat az emberek között, szükség van arra, hogy személyesen  vitassunk meg dolgokat. A klubban baráti beszélgetés keretében helyzetekről, esetekről, példákról, illetve a magyar-japán kapcsolatok gazdasági hátteréről esik szó. A személyes kapcsolattartásnak ezt a módját próbáljuk megőrizni és fejleszteni, ami szerintem pótolhatatlan” - hangsúlyozza az elnök. Hozzáteszi: igyekeznek minnél többet megtudni a két ország gazdasági kapcsolatainak hátteréről l. „Ennek talán a legfontosabb része az üzleti kultúra… ezen a téren sokat tanulhatunk a japánoktól. Persze a globalizáció ellenére az üzleti kultúra nagyon eltérő Japánban és Magyarországon, de ha rangsorolnunk kellene, akkor a sikeresség mércéje inkább a japán üzletemberek mellett szólna” - mondta.

 

„Mindannyian szeretjük Japánt”

A Magyar-Japán Gazdasági Klub által szervezett rendezvények nagyon kötetlenek, laza hangulatban zajlanak. Urbán László szerint, aki tizenhét éve tagja a klubnak, büszkék arra, hogy a kerekasztalnál folytatják szerény amatőr diplomáciai tevékenységüket, ami  az elmúlt tíz-tizenkét évben sikeres volt. „Mi nem konkrét gazdasági hasznot húzunk például a nálunk „vendégeskedő” nagykövetektől (a magyarországi japán és a Japánban akkreditált magyar nagykövettől) kapott információkból, amelyek elsősorban bizalmas jellegűek. Ezek a mi tudásunkat is gyarapítják, és ezáltal üzletemberként sikeresebbek tudunk lenni ezen információk tudatában, ennélfogva  kulturális- és egyéb területen szerzett ismeretekkel vagy tapasztalatokkal is gazdagodunk, ami nem csak üzleti szempontból fontos. Mi a klubban mindannyian szeretjük Japánt, így számunkra minden információ, ami Japánból érkezik, egyértelműen „pluszpont”, és ebben a klubban, ki-ki a saját foglalkozásától függően,  sokat tanulunk bárkitől, akit vendégünkként fogadunk.” A Magyar-Japán Gazdasági Klub szorosan együttműködik a Magyar-Japán Baráti Társasággal, amely élen jár a japán kultúra népszerűsítésében,...” - teszi hozzá.

 

A klub exkluzivitásának megőrzése

Urbán László elődje, Kiss Sándor két évtizeden át állt a szervezet élén. „Sokszor beszéltem vele, és hasonlóan vélekedett a kerekasztal-beszélgetésekről” - jegyzi meg a jelenlegi elnök. Kiss Sándor vezetői örökségével kapcsolatban Urbán László mosolyogva megjegyzi, hogy „egy dolgot biztosan tudok: amit nem örököltem - Sándor japán nyelvtudását. Sándornak hallatlanul nagy előnye volt a klub vezetésében az, hogy kiválóan beszél japánul. Miután lemondott elnöki tisztségéről, a klub tagja maradt, ő a tiszteletbeli elnökünk, és továbbra is nagyon keményen dolgozik a klub japán kapcsolatainak erősítésén. Amit tőle örököltem, az egyértelműen nem egy több száz fős klub, hiszen meg akarjuk őrizni a klub exkluzivitását. Sándor minden egyes klubtaggal külön-külön foglalkozott és két klubesemény között is felvette velünk a kapcsolatot. Ő a személyes kapcsolattartás mestere, amit én magam is igyekszem elsajátítani”.

”A  Japánnal „szinte bizalmas kapcsolatban lévő” Magyar-Japán Gazdasági Klubnak ma már 22 tagja van. Arra vonatkozóan, hogy ezek a tagok hogyan tudják segíteni a klubot és egymást, az elnök megjegyzi: „Alapvetően a szervezet japán „alapjait” próbáljuk erősíteni. Ez nem azt jelenti, hogy sok japán klubtagunk lenne, hanem azt, hogy a Magyarországon japán érdekeltségű vezető cégeket, mint például a Denso, Bridgestone vagy a Takenaka, próbáljuk megnyerni, hogy csatlakozzanak a klubhoz, mert alapvetően ők határozzák meg a japán tőke magyarországi mozgását”. Ami Urbán László „japán hátterét” illeti, a kilencvenes évek első felében a Magyar Nemzeti Bank megbízásából sokat utazott Japánba, mivel részt vett az MNB akkori, meglehetősen intenzív szamurájkötvény-kibocsátásaiban. „Szóval ez egy több mint harmincéves „szerelmi kapcsolat” Japánnal, … ami a konkrét klubtagságot illeti, 2007-ben, amikor Magyar Suzuki Zrt. vezérigazgató-helyettese lettem, értesültem először az MJGK létezéséről;, majd 2008 elején be is léptem  a klubba, nemcsak magánszemélyként, de a Suzukit képviseletében is.” (Tavaly óta Dr. Urbán László a Vállalat Igazgatóságának tanácsadója.).  

 

Együttműködő partnerek

A Magyar-Japán Gazdasági Klub és a budapesti Japán Nagykövetség közötti együttműködés jellegét és tartalmát illetően Urbán László kiemeli, hogy „legalább egyszer meghívjuk az érkező és a távozó nagykövetet. Ha van ideje, előfordulhat, hogy többször is élvezhetjük a Nagykövet társaságát. Ha ez nem így van, akkor a nagykövetség gazdasági titkárát kérjük fel, hogy vegyen részt a klub rendezvényein. Összességében szeretnék egy kicsit még rendszeresebb kapcsolatot kiépíteni a nagykövetséggel. A másik vonal az intézményi kapcsolat. Már felvettem a kapcsolatot a Japán Külkereskedelmi Szervezet (JETRO) budapesti Irodájával, és folyamatban van a kapcsolatfelvétel  Shokokai-jal, azaz a Magyarországi Japán Üzleti Vállalkozások Egyesületével”. Felidézi, hogy a klubot nagyon megviselte a közelmúltban lezajlott világjárvány, korábban pedig a 2009-10-es pénzügyi válság, amely előtt a klubnak több mint 30 tagja volt. „Megvan a korábbi tagok listája. igyekszem felvenni velük a kapcsolatot. A koronavírus-járvány idején a személyes kapcsolattartás szintje drasztikusan csökkent. Ez nem segítette a klub működését, és ez az egyik oka annak, hogy a létszámunk rendkívül alacsony 2022-re a törvényes minimum (10 fő) alatti szintre csökkent”.

 

Világkiállítás Oszakában

Amikor a következő évek terveiről beszélünk, az MJGK elnöke elsősorban a jövőre megrendezésre kerülő oszakai Világkiállítást említi, mert a legintenzívebb munkát az ezen a rendezvényen való részvételre történő felkészülés igényli. „Igyekszünk minden olyan követ megmozgatni, ami nem tartozik a hivatalos állami feladatok közé. Megpróbáljuk ösztönözni klubtagjainkat, a magyar vagy a többségükben magyar tulajdonú vállalkozásokat, hogy vigyék el szellemi vagy tárgyi termékeiket az oszakai Világkiállításra. Ha olyan termékeik vannak, amelyeket méltónak tartunk a Világkiállításra, akkor kapcsolatokat és esetleg egyéb támogatást tudunk nyújtani az ott kiállítani kívánó magyar vállalkozóknak”.

eredeti cikk angolul ITT

Kapcsolódó cikkek

Évvégi üdvözlet

Évvégi üdvözlet

Kellemes karácsonyi ünnepeket és szeretetben, egészségben, sikerekben gazdag új évet kivánunk 2025-ben is, a Kigyó évében! 

Találkozó a Magyarországi Japán Vállalatok Egyesületével

Találkozó a Magyarországi Japán Vállalatok Egyesületével

Július 17-én klubunk elnöke és 5 tagja fogadáson vett részt a japán nagykövetségen, ahol őex. ONO Hikariko japán nagykövetasszony házigazdaként látta vendégül - az MJGK képviselőin kívül - a Magyarországi Japán Vállalatok Egyesületének (MJVE, közkeletű nevén a Shokokai) tagjait.